Etiketler:

Yandex ' in İnternet Tarayıcısı

Aynı Google Chrome gibi Chromium projesi ile hazırlanan bu internet tarayıcısının türkçe sürümü henüz tanıtılmadı. Ancak ingilizce sürümünü sizin için inceliyoruz.Evet, Yandex.Browser , inanılmaz kısa bir sürede yüklendi. Açtığımızda ise aynı Chrome gibi bir ekran geldi karşımıza. Ancak adres çubuğunun altında şöyle bir pencere vardı:

Ayrıca bu pencere yeni sekme açmak istediğimizde de karşımıza çıkıyordu. Ancak yeni sekme butonuna bastığımızda Chrome gibi ayrı bir pencere çıkmadı. Onun yerine adres satırı boşalıyor ve yukarıda söylediğimiz gibi yine adres satırının altında o pencere çıkıyor. Herhangi başka bir yere tıkladığımızda da normale dönüyor. Yeni sekme butonuna basıp adres satırına bir link ( url ) girerseniz aynı Chrome gibi yeni bir sekme açılıyor. Bu pencere ve yeni sekme butonuna tıklandığında ayrı sekmenin açılmaması olayı dışında tüm özellikleri aynı Chrome gibi.

Şimdi tasarımı geçelim ve kullanıcıların asıl önem verdiği konu olan Yandex.Browser ' ın hızına ve kolaylığına bakalım. Kolaylık konusunda... Aynı Chrome gibi sade ve kolay bir arayüzü var Yandex.Browser ' ın. Hız konusunda da Chromium projesi ile geliştirildiğinden Chrome kadar hızlı.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğiz. Örneğin TeknoWeb ' in iletişim sayfasına gittiğinizde adres satırı şöyle oluyor:

www.tekno-web.net > TeknoWeb İletişim Formu | TeknoWeb

Ve www.tekno-web.net yazısına yani sitenin ana sayfa adresine tıkladığınızda TeknoWeb ' in ana sayfasına gidiyor. Bu, diğer sitelerde de geçerli. Örneğin Facebook ' un mesajlar bölümüne girdiniz. Yandex.Browser ' ın adres satırında şöyle bir yazı görünür:

www.facebook.com > Mesajlar

www.facebook.com yazısına tıkladığınızda Facebook ' un ana sayfasına döner. Adres satırında www.facebook.com yazısı dışına herhangi bir yere tıkladığınızda ise http://www.facebook.com/messages url ' si görünür. Aynı şey Google için de , Yandex için de , Yahoo için de ve diğer tüm internet siteleri için de geçerli.

Chrome uzantıları Yandex.Browser ' da da çalışıyor. Chrome ' da çalışan TeknoWeb Araç Çubuğu ile Yandex.Browser ' da da karşılaştık. Ayrıca Chrome WebStore ' dan da Yandex.Browser ' a uzantı ekleyebilirsiniz.

Yandex.Browser adres satırına tıklayınca çıkan pencerede Facebook görünürse (görünmüyorsa Facebook ' a girin) küçük bir işlemle Facebook ' unuza gelen mesajların, arkadaşlık isteklerinin ve bildirimlerin kaç tane olduğunu görebilirsiniz. Başka siteler için de böyle bir özellik var mı bilemiyoruz.

Yandex.Browser ' ın Türkçe sürümü yapım aşamasında. Yandex.Browser ' ın Türkçe sayfasına gittiğinizde sizi şöyle bir ekran karşılıyor:


Ancak Yandex.Browser ' ın Türkçe sürümü daha çıkmamış olsa da Rusça ve İngilizce sürümleri yayında. Belki daha da çok dil seçeneği vardır.

Sonuç: Yandex.Browser Chrome kadar hızlı ve çok pratik, sade bir arayüze sahip. Ve yukarıda belirttiğimiz özelliklere de bakılacak olursa şu sonuç ortaya çıkıyor: Kesinlikle Yandex.Browser ' ı deneyin.

Yandex.Browser İngilizce İndir

Yandex.Browser Rusça İndir

İyi Yandex ' li günler !