Etiketler:

Telefon Türleri

Birden aklıma geliverdi böyle bir yazı yazmak. Umarım beğenirsiniz. Sizin birazdan okuyacaklarınız (Tabii yazıyı bırakmazsanız okuyacaklarınız) telefon türlerinin benim ağzımdan açıklamaları ve daha çok kimler tarafından kullanıldığı.Yazıya başlamadan önce şunu bilmenizi isterim: Bu yazıyı Türkiye ' de yaptığım gözlemler sonucu sizlere iletiyorum.

Eski Moda Telefonlar: Daha basit oldukları için daha çok yaşlılar tarafından kullanılan bu telefonlar, genellikle sesli çağrı yapmaktan başka bir amaç için kullanılmazlar. Zaten telefonun amacı sesli görüşme yapmak değil mi? Evet, öyle. Ancak artık cep telefonlarından çok daha fazla şey bekleniyor. Bunu şu yazımda da açıklamıştım: Teknolojide Önceki Zamanlar Ve Şimdi . Bu telefon türüne "Eski Moda Telefonlar" yerine "Basit Telefonlar" da diyebiliriz. Bu telefonların ekranları da genellikle renklı değildir. Ayrıca bu telefonlar şık olmadığından ve içindeki özellikler az olduğundan bu telefonların fiyatları da düşük olur.

Tuşlu Normal Telefonlar: Bu telefonlar şıklığa Eski Moda Telefonlar ' dan daha çok önem gösteriyor ve içlerindeki özelliklerin sayısı biraz daha fazla. Bu tür telefonlarda genellikle renkli ekran bulunuyor ve genellikle normal vatandaşlar tarafından kullanılıyor. Bu telefonlar da çoğunlukla sesli görüşme ve mesajlaşma için kullanılsa da bu tür telefon kullanan vatandaşlar bazen onlarla oyun oynayabiliyor. Ayrıca bu tür telefonların genellikle kamerası da oluyor. Bu tür telefonların içindeki özellikler Eski Moda Telefonlar ' dan daha fazla olduğundan onlardan biraz daha pahalılar.

Dokunmatik Akıllı Telefonlar: İşte geldik yeni telefonlara. Bu telefonların genellikle tuşları olmuyor. E o zaman telefonu nasıl kullanacağız? Ekranına dokunarak tabii ki. Evet, doğru! Tuşlu Normal Telefonlar sadece tuşlarıyla kontrol edilirken bu tür telefonlar ekranına dokunularak kontrol ediliyor. Bu tür dokunmatik telefonların ekranları Kapasitif Ekran ve Rezistif Ekran olarak ikiye ayrılıyor. Bunları şu yazımda açıklamıştım: Kapasitif Ekran, Rezistif Ekrana Karşı . Bu tür telefonların büyüklüğü değiştiğinden fiyatları da değişiyor. Ancak bundan önce belirttiğim telefon türlerinin içine giren telefonların ekranları birbirine çok benzer! Bu tür telefonlar genellikle "Onda var, ben de alacağım!" diyen genç Türk kızları tarafından tercih ediliyor. Tabii "teknolojik" erkekler tarafından da kullanılabiliyor. Bu tür telefonların fiyatları büyüklüğüne ve özelliklerine göre... Hah, özelliklerini unutuyordum neredeyse. Bu tür telefonların özellikleri çok fazla. WiFi ' leri bile var! Bu tür telefonları kullanan kişilerin çoğuna göre çağrı yapmaktan önce internete girmek, Facebook ' a bakmak, oyun oynamak gibi maddelerden sonra geliyor! Evet, bu tür telefonlar büyüklüğüne ve özelliklerine göre fiyat çeşitliliği gösterse de genellikle fiyatları biraz tuzlu oluyor.

iPhone: Hatırlıyor musunuz şu çocukların konuştuğu Toyota reklamını? İşte o misal. Toyota, o reklamlarda çok özel ve süper ötesi bir araba gibi gösteriliyor. Tüm çocuklar "Benim babam çok akıllı." yada "Benim babam çok yakışıklı." derken bir çocuk öne çıkıyor ve "Benim babam Toyota gibi adam!" diyor. İşte iPhone ' da böyle bir şey. Aslında yukarıda bahsettiğim Dokunmatik Akıllı Telefonlar ' ın içine girse bile onlardan farklı. Apple fanboy ' culuğu diye bir şey var arkadaş! Apple ürünleri diğer tüm ürünlerden çok daha havalı. İşte bir Apple ürünü olan iPhone ' da diğer tüm telefonlardan üstün. Örneğin Samsung Galaxy Ace yada Sony Xperia serisi "Akıllı telefon" olarak tanıtılsa da iPhone , bir akıllı telefon olduğu halde "iPhone" olarak tanıtılıyor! Aslında iPhone ' un diğer akıllı telefonlarla uzaktan yakından alakası olmayan bir cihaz gibi biliniyor. Örneğin bir kişi misafirliğe gittiğinde Nokia 3310 ' unu cebinden hiç çıkarmazken iPhone ' unu çıkarıp herkes görsün diye olayı yavaş çekime alıp masanın tam ortasına yavaşça bırakıyor. İşte iPhone demek bu! İşte iPhone bu! iPhone ' un "süper ötesi" diye tanıtılan iOS diye kendine özgü bir işletim sistemi var. Aslında diğer akıllı telefonlara benzese de telefon satıcısının tezgahından hemen seçilebiliyor. iPhone , havalı görünmek isteyenlerin baş tacı. Bu nedenle genellikle genç Türk kızları tarafından tercih ediliyor. Aslında "teknolojik" erkekler de iPhone ' u seçebiliyor. Bakın, iPhone ' u seçenler, Dokunmatik Akıllı Telefonlar ' ı seçenlerin aynısı! Çünkü aslında iPhone ' da bir akıllı telefon, ancak aynı zamanda bambaşka bir şey. Fiyatına gelince... iPhone , o kadar pahalı ki! Gidin ve telefon satıcısına iPhone ' un kaç para olduğunu sorun. iPhone , gerçekten çok pahalı ama aynı zamanda çok havalı!

Umarım yazıyı okurken sıkılmamışsınızdır. Çünkü sanırım biraz uzun oldu. Başka bir teknolojik yazıda görüşmek üzere!